Az elmúlt hetekben először Szolnok került a hírek középpontjába, de amint ledőlt az első dominó, szép sorban derül fény a többi problémára is. Ez még csak a jéghegy csúcsa, az elmúlt években Orbánék annyira lezüllesztették a közegészségügyet, hogy a közkórházak óriási százaléka csak vergődik, vagy teljesen leállít bizonyos osztályokat. Ózd sem kivétel.
Információink szerint július 11-én, 13-án és 15-én a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórházba küldik az akut ellátásra szoruló sebészeti, traumatológiai és nőgyógyászati betegeket, akiket alapesetben az ózdi kórházban látnának el. Erre azért van szükség, mert nincs elég aneszteziológus szakorvos.
A 444.hu kereste a témában a két kórházat és az átszervezést jóváhagyó Nemzeti Népegészségügyi Központot is, de csak Miskolcról kaptak választ. Azt írták:
„(…) az ózdi Almási Balogh Pál Kórházban a folyamatos és biztonságos betegellátás feltételei adottak. Az ön által említett szakterületeken az azonnali, sürgős műtéteket ügyeleti időszakban is ellátják a szakemberek; egyéb esetekben irányítják át a betegeket a miskolci, Borsod Abaúj-Zemplén Megyei Központi Központi Kórházba”.
A két város egyórás autóútra van egymástól.
Nemrég a szolnoki kórház jelentette be, hogy nem tudnak gyermek intenzíves ellátást igénylő műtéteket végezni, korábban pedig a szülészeti ellátást szűkítették. A mohácsi kórházban június óta egyáltalán nem lehet szülni.
Június elején a Kórházszövetség jelezte, hogy „az egészségügyben dolgozók az elmúlt két és fél év gyors alkalmazkodást és önfeláldozást igénylő munkájában elfáradtak, sokan kiégtek. A hátrányos helyzetű térségekben az alapellátás meggyengült, és a kórházakban is kevés az orvos. A kemény, nyílt piaci versenyben az intézmények nem képesek megtartani gazdasági és műszaki dolgozóikat sem”.